Senin Karakterlerin

Senin Karakterlerin - Hilâl Acar
Sayı : - Şubat 2019 - Sayfa : 42

Yazar olmanın ilk şartı bunu istemektir.  Önce istemek sonra da denemek gerekir. Şimdi senin de yapacağın gibi...
Hikâye yazacağız demiştik. Hikâyede esas olan karakterdir. Çok ama çok güçlü bir karakterin olmalı. Dur! Öyle dağları kaldırmasına gerek yok! Fiziksel bir güç değil ihtiyacın olan, gerçek biriymiş gibi inandırıcılık gücü... Hemen kolları sıva ve iki karakter oluşturarak işe başla.
Enes
On yaşında
Zayıf
Uzun boylu
Yeşil gözlü
Beyaz tenli
Mavi çerçeveli gözlüğü var
Çok iyi
Çok yardımsever
Çok çalışkan
Çok dürüst
Çok'ları bu kadar fazla yaparsan karakter hiç gerçekçi olmaz. Hiçbir çocuk kusursuz değil ki... Ee şimdi tutup kusurlu karakter mi yazayım, deme. Kusur dediysek katil yapacak değiliz.
Mesela Enes birazcık korkak mı olsa veya belki uykucudur. Aslında içine kapanık da olabilir. Yani arkadaş edinmekte zorlanıyordur.
Tabii bunu dediğimiz anda iyilik ve yardımseverlik bizim yazdığımız Enes karakterine uymaz. Çünkü çok yardımsever olan biri çekingen değildir. Kimin yardıma ihtiyacı varsa hemen koştuğu için herkesle kolayca iletişim kurabilir. Bu da onu çekingen sınıfından dışarı atar. Ama Enes gereğinden fazla titiz olabilir. İşte bu oldu bence... Bir düşünün, her şeyi ile çok iyi bir karakter ama fazla titiz. Durmadan elini yıkıyor, masasını siliyor, cebinde hep ıslak mendil taşıyor. Bu oldu bence...
Ve bu titizlik üzerine ne öyküler yazılır!
Yazılır da Enes yalnız olamaz. Hemen yanına bir arkadaş daha yazalım. Bu sefer ki Burak olsun bence. Adını belirledik, şimdi özelliklerini yazıyoruz.
Burak
10 yaşında
Kumral
Dalgalı saçlı
İri siyah gözlü
Upuzun kirpikleri var
Orta boyda
Hafif toplu
Sakin
Çalışkan
Kavga sevmez
Doğrucu
Cömert
Hmm, bakıyorum da Burak'ı da iyi özelliklerle donattık. Bir tane olumsuz sayılabilecek bir şey ekleyelim.
Çok iştahlı, her bulduğunu yer
Çok korkak
Çabuk sinirlenir
Sinirlenince yanında durma!
Dur dur burda dur! Yukarda sakin demiştik. Kavga sevmez demiştik. Şimdi sinirlenince yanında durma ne demek? Bu çocuk sinirliyken kavga edebilir demek. Bir tokadını yiyebilirsin demek. Öyleyse bu özellik Burak'a uymadı. Fazla iştahlı olabilir. Korkaklık da olabilir. Hadi bu ikisini ekleyelim.
Sürpriz karakter!
Zehra yedi yaşında. Sarı uzun ve kıvırcık saçlı, iri yeşil gözlü, iki yanağında gamzesi olan, bir metre boyunda, 23 kilo ağırlığında, yuvarlak yüzlü, patates burunlu, çok sevimli bir kız. Annesi saçlarını genelde iki yandan toplar ve örer. Alnını örten kakülleri var. Konuşmayı çok sever, aşırı güler yüzlüdür. Herkesle kolayca arkadaş olabilir.
Şimdi elimizde iki belirgin karakter var. Bir dakika! Kolaya kaçmak yok. Bunlar benim karakterlerim. Sen kendi karakterlerini sana örnek vererek öğrettiğim şekilde yazacaksın. Önünde defterin, elinde kalemin var. İki karakter yaz, hayalinden olsun. İstediğin kadar özellik ekle, ister kız ister erkek fark etmez. Biri kız biri erkek de olabilir.  
Yazdığın karakterleri bana da gönder. Okuyup yorumlarımı sana yazacağım. En beğendiğim karakteri de bu köşeden yayımlayacağım. Hadi yazmaya başla!
Mail adresim: hilal.acar.09@hotmail.com

0
Yorum Yazın