Hadis Günlüğüm

Hadis Günlüğüm - Fatma Börekçi
Sayı : 161 - Ocak 2019 - Sayfa : 38

Sevgili Günlüğüm;
Hafta sonu dedemi ziyarete gittik. Onun evi bize biraz uzak. Dayımla birlikte kocaman bahçesi olan bir evde yaşıyor dedem.  
Ninem, ben bebekken vefat etmiş. Annem çok rica etmiş dedemden gelip bizimle yaşaması için ama ikna edememiş. Dedem bahçesinden bir gün bile ayrı duramıyor ki nasıl gelsin? Hem bahçedeki dut ağacı, kiraz ağacı, güller, zambaklar küsmez mi dedeme onları bırakıp giderse?
Yolda, annem dedemin bahçesi için yeni ağaç fidanları aldı. Gidene kadar kalbim kuş gibi kanat çırpıp durdu. Çünkü dedemin fidanları gördüğü an yaşayacağı sevinci tahmin ediyordum. Ona bundan güzel bir hediye alamazdık sanırım. İşin daha da heyecan verici yanı günlüğüm, hayatımda ilk kez ağaç dikecek olmamdı. Çünkü fidanları dikerken dedeme ben yardım edecektim.
Tam da tahmin ettiğim gibi oldu. Annem bagajdan minik yavru ağaçları indirince dedem gördüklerine inanamadı.
“Aman siz ne getirdiniz böyle?” diye heyecanlandı.
Küçük bir çocuğu sever gibi sevdi fidanları. O an biraz kıskandım minik fidancıkları.
“Seninle ağaç dikmeye geldim dedeciğim.” deyip öptüm elini.
Dayımın bizim için yaptığı ıspanaklı böreği yedikten sonra hep birlikte bahçenin en boş kısmına geçtik. Dedem bana nasıl fidan dikilir, detaylıca anlattı. Toprağı biraz kazdık. Ellerim, mis gibi toprakla başka bir renge dönüştü. Sonra fidanı kazdığımız çukura yerleştirdik. Boş kalan kısımları nemli toprakla örttük. Ardından birazcık su döktük.
Bu bir limon fidanıymış. Dedem öyle söyledi. O limon artık benim ağacım. Ona gözüm gibi bakmam gerek. Bahçeye her gittiğimde sulayıp masal anlatmayı düşünüyorum. Ama beni göremediği günler de özler mi?
Diğer fidanları dikerken dedem Sevgili Peygamberimizin bir hadisi şerifinden bahsetti.
“Bir Müslüman’ın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o Müslüman için birer sadakadır.” Buhârî, Müslim
Artık benim de bir ağacım olduğu için daha çok sevindim. Limon ağacım büyüyüp kuşlara yuva, salatalara lezzet,  sıcaktan bunalanlara gölge olduğunda bir sürü sadaka vermiş gibi olacağım inşallah.  
İnşallah ağacım pek çok canlının işine yarar.
İşte böyle günlüğüm, şimdi hafta sonunu dört gözle bekliyorum. Çabucak limon ağacıma kavuşmak için.

 

0
Yorum Yazın