El Musavvir


- Sayfa : 16

OKUMA ZAMANI
Bugün, arkadaşım Emel ödevlerimizi yapmak için bize geldi. Sonrasında kitap okuyacaktık. Her hafta böyle okuma zamanı yapıyoruz. Bir ben, bir Emel sırayla okuyoruz. Emel'in evine erken gidebilmesi için ödevlerimizi bitirdikten sonra annemin hazırladığı börekleri hızlıca yiyip ayranı içtik. Ardından odama geçtik. Okuma sırası bendeydi. Hemen başladım.
"Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde ülkenin birinde çok güzel bir kız yaşarmış. Öyle güzelmiş ki insanlar bakmaya doyamazmış. Bembeyaz teni, simsiyah gözleri, upuzun ve dalgaları saçları varmış."
Masalı can kulağıyla dinleyen Emel’in bir an aynaya baktığını gördüm. Kısa bir dursaksamadan sonra okumaya devam ettim.
"Güzel kız ne zaman evinden çıksa ve dışarda gezinse, onu gören insanlar; 'Allah ne kadar da güzel yaratmış, pamuk gibi bir teni elma gibi kırmızı yanakları var.' dermiş."
Arkadaşım o esnada: "Bende keşke o kadar güzel olsaydım Kübra." dedi.
"Emel neden öyle diyorsun ki? Biz de çok güzeliz. Allah her canlıyı birbirinden güzel yaratıyor. Görmüyor musun? Her canlının kendine özgü bir güzelliği var."
"Doğru söylüyorsun ama ben de bembeyaz tenli olmak isterdim."
"Bak geçen gün seninle Esma-ül Hüsna kitabı okumuştuk. Rabbimizin o güzel isimlerinden biri de El-Musavvir'di. Anlamı neydi hatırlıyor musun?"
"Hayır unuttum."
"Dur Emel, kitabı tekrar alayım da okuyayım sana."
Kitabı alıp Rabbimizin ismi şerifini  okumaya başladım.
"El-Musavvir, her varlığı ezeli hikmetinin gereği çeşitli şekillerde yaratan, tasvir eden, her varlığa ayrı bir şekil ve özellik veren demektir. Bak, Allah Teâlâ bize ayrı bir şekil ile özen göstererek yaratıyor. Buna şükretmeliyiz. Bence yüzün de gözün de teninin rengi de tüm insanlar gibi özenilerek yaratıldı."
"Haklısın Kübra. Bir an öyle düşünmem yanlış oldu. Hamd olsun Rabbimize!"
Biraz daha bu konuyla ilgili konuştuk. Emel böyle düşündüğü için pişman olmuştu. Sonra da masalımızı okumaya devam ettim. Okumamız  bittikten sonra arkadaşım da çantasını alıp evine gitti. Bugün şunu anladım. El- Musavvir ismi aynaya baktığımızda her daim aklımızda olmalı.
Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de bakın ne diyor: ”Biz, insanı en güzel biçimde yarattık.” Tin Suresi 95. Ayet

 

0
Yorum Yazın